Esperal – zabieg wszycia leku w Warszawie

Esperal to jedna z niewielu, jeśli nie jedyna, farmakologiczna metoda poradzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Zawarta w leku substancja – disulfiram skutecznie blokuje trawienie alkoholu powodując w reakcji z nim objawy, które dla nikogo nie byłyby przyjemne. Esperal jest skuteczny, choć nie samodzielnie – jego najlepsze rezultaty zauważalne są u pacjentów, którzy faktycznie pragną zmiany i pozostawienia nałogu za sobą.

10 votes, average: 5,00 out of 510 votes, average: 5,00 out of 510 votes, average: 5,00 out of 510 votes, average: 5,00 out of 510 votes, average: 5,00 out of 5 (10 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.

Loading...

Esperal Warszawa – kluczowe informacje

Istnieje wiele pytań dotyczących stosowania esperalu, potocznie znanego również jako wszywka. Poniżej odpowiedzi na niektóre z nich.

Jakie objawy daje spożycie alkoholu podczas posiadania wszywki?

Najczęściej występującymi objawami reakcji disulfiramu z alkoholem są nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, pocenie się, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy, skoki ciśnienia, tachykardia (czyli przyspieszone bicie serca) oraz nasilony lęk i poczucie strachu przed śmiercią. W niektórych przypadkach odnotowano również ataki drgawek a nawet zawały serca. Co dla pacjenta najgorsze, dolegliwości te mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania esperalu?

Nadwrażliwość na disulfiram i tiokarbaminiany, stan nietrzeźwości lub spożycie alkoholu w ostatnich 24-48 godzinach przed zabiegiem, wcześniejsze stosowanie paraldehydu lub metronidazolu, narażenie na działanie dibromku etylenu. Nie wskazane jest też stosowanie wszywek esperalu w przypadku niewydolności serca, niewydolności obwodowej krążenia, zawałów serca, choroby niedokrwiennej serca, zapalenia zarostowe tętnic, nadciśnienia tętniczego, zapalenia wielonerwowego, zapalenia nerwu wzrokowego, wcześniejszych prób samobójczych oraz zaburzeń psychicznych. Szczególną ostrożność należy wykazać też stosując wszywki u osób z chorobami układu oddechowego, cukrzycą, padaczką, chorobami nerek i wątroby, niedoczynnością tarczycy i psychozami, gdyż stosowanie esperalu może je pogłębić.

Czy reakcja na disulfiram może być niebezpieczna dla życia?

Disulfiram może powodować obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia rytmu serca, stąd też długa lista przeciwwskazań dotyczących stosowania leku. Dla osób obciążonych chorobami serca, wątroby, układu oddechowego bądź nerek, reakcja disulfiramu z alkoholem może okazać się bardzo niebezpieczna. W historii stosowania disulfiramu u osób chorych na jedną z chorób znajdujących się na liście przeciwwskazań zdarzały się przypadki ataków serca, padaczki oraz zgonów.

Kiedy można poddać się zabiegowi wszycia esperalu?

Formalny wymóg przed zabiegiem to nie spożywanie alkoholu przez 12-48 godzin. Alkohol, w zależności od spożytych ilości może utrzymywać się w organizmie dość długo. Żadna procedura chirurgiczna nie może być wykonana pod jego wpływem. Alkohol rozrzedza krew i działa niekorzystnie na tętno i ciśnienie krwi, dlatego aby przystąpić do zabiegu wszycia esperalu, potrzebna jest całkowita trzeźwość.

Jaka jest skuteczność esperalu?

Choć jedynie niewielka część osób poddanych badaniu disulfiramem w ogóle nie zauważyła jego działania i kontynuowała nadużywanie alkoholu w trakcie kuracji, większość jest w stanie odstawić używkę na cały okres trwania leczenia. Jeśli jednak nie jest ono poparte terapią odwykową, wszycie esperalu spowoduje jedynie tymczasowe zatrzymanie spożywania alkoholu. Długotrwałe efekty możliwe są jedynie wtedy, gdy chory wyraża chęć zmiany i jest zdeterminowany do odstawienia alkoholu na stałe.